Wytyczenia obiektów budowlanych

WYTYCZENIA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH GEODETA GRADUS

Jak przeprowadzamy wytyczenia obiektów budowlanych?

Wytyczenia, zwane też tyczeniem obiektów budowlanych to jedna z pierwszych prac geodezyjnych, wykonywanych podczas budowy. Celem tyczenia jest wskazanie miejsca, w którym planowany obiekt powstanie, tak by był on zgodny z zatwierdzonym wcześniej projektem budowlanym. Wytyczany budynek musi być usytuowany odpowiednio względem granic działki, zabudowań już istniejących czy planowanych inwestycji. Normy odległości planowanego budynku są określane prawem i ich nieprzestrzeganie może skutkować koniecznością częściowej rozbiórki, dlatego do wytyczania obiektów konieczna jest współpraca z uprawnionym geodetą.

Na podstawie dostarczonego projektu, geodeta opracowuje współrzędne punktów charakterystycznych lub osi budynku, które następnie „przenosi” na grunt. Przenoszenie, czy też właśnie tyczenie odbywa się za pomocą stabilnych elementów umieszczanych w gruncie, zwykle po wykonaniu wstępnego wykopu, co zabezpiecza przed zniszczeniem znaczników podczas wstępnych prac.

W celu sprawdzenia poprawności tyczenia kierownik budowy zwykle sprawdza zorientowanie budynku względem stron świata, a po naniesieniu łat geodezyjnych, wytyczających osie budowli, kierownik budowy sprawdza usytuowanie osi względem siebie. Następnie zostaje wykonany szkic tyczenia, który jest istotnym elementem dokumentacji geodezyjnej budowy, a także podstawą wpisu w dzienniku prac budowlanych.