Podziały działek: rolnych, budowlanych i innych
Podziały gruntu są jednym z najbardziej istotnych elementów gospodarki i dysponowania nieruchomościami. Odpowiednie sporządzenie projektu podziału gruntu będzie służyło efektywnemu wykorzystaniu potencjału gruntu, przy uwzględnieniu wszystkich wymogów prawa budowlanego oraz przepisów zawartych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Celem podziału geodezyjnego gruntu jest wyodrębnienie co najmniej dwóch lub więcej działek, jednak bez zmiany ich dotychczasowego właściciela lub użytkownika wieczystego. Dopiero po przeprowadzonym podziale geodezyjnym można przenieść własność wyodrębnionej działki na inną osobę. Jest to niezbędny etap procesu inwestycyjnego, mający na celu nadanie właściwej konfiguracji terenom objętym inwestycją.
Proces podziału gruntu przebiega w następujących etapach:
- wstępny projekt podziału, dla którego wymagana jest opinia prezydenta miasta, burmistrza lub wójta
- ocena zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu zagospodarowania
- protokół z czynności przyjęcia granic
- projekt podziału sporządzony przez geodetę, uwzględniający nowe granice
- ostateczna decyzja o podziale gruntu (wydana przez prezydenta miasta, burmistrza lub wójta)
- wyniesienie granic i ich okazanie stronom postępowania podziałowego
- klauzula potwierdzająca przyjęcie dokumentacji podziałowej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
- wprowadzenie zmian w ewidencji gruntów i budynków
- wyrys z ewidencji gruntów dla dokonania wpisu w księdze wieczystej.
Jak widać, proces mający na celu podział gruntu jest dość długotrwały i, w zależności od danej lokalizacji i przypadku, może trwać od 3 miesięcy nawet do kilku lat.