Ustalenie i wznowienie granic

USTALENIE I WZNOWIENIE GRANIC GEODETA GRADUS

Jak ustalamy lub wznawiamy granice działek?

Ustalenie i wznowienie granic wykonywane jest zazwyczaj w przypadkach, gdy nieznany jest dokładny przebieg granicy między gruntem przedmiotowym a gruntem sąsiednim lub owa granica jest przedmiotem sporu.

Ustalanie granic może przebiegać w 4 trybach:

  • rozgraniczenie nieruchomości
  • ustalenie granic do celów ewidencyjnych
  • określanie linii brzegowej w trybie prawa wodnego
  • tryb sądowy

Najczęściej spotykany jest tryb ustalania granic do celów ewidencyjnych. W jego przypadku procedura jest bardzo uproszczona. Przeprowadza się ją w momencie, gdy nie można ustalić położenia punktów granicznych, a granica nie jest przedmiotem sporu. Po ustaleniu terminu z właścicielami gruntu oraz sąsiadami geodeta ustala granice i podpisuje protokół z ustalenia przebiegu dranic działek ewidencyjnych.

Podstawą do ustalenia granic przy braku punktów granicznych są:

  • zgodne wskazania właścicieli graniczących gruntów, potwierdzone ich zgodnym oświadczeniem, wpisywanym do protokołu
  • ostatni spokojny stan władania
  • zbadanie położenia istniejących znaków i śladów granicznych wraz z analizą dostępnych dokumentów.

Wznowienie granic regulowane jest ustawą z dnia 17 maja 1989 roku Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Czynność tą przeprowadza się zazwyczaj w sytuacji, gdy istniejąca dotychczas granica prawna została przesunięta, a znaki graniczne, które ją wyznaczały, zostały zatarte bądź zniszczone.

Warto wspomnieć, że granicą prawną nazywamy taką granicę, co do której istnieje pełna dokumentacja geodezyjna, która pozwala odtworzyć ją w terenie z najwyższą dokładnością, a ponadto jest ona potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądowym lub decyzją administracyjną.

Proces wznowienia granicy to czynność techniczna, nie kończy się on wydaniem jakichkolwiek decyzji, chyba, że zachodzą ku temu szczególne przesłanki.

Proces ten przebiega następująco:

  • właściciel nieruchomości której granice uległy „zatarciu”, zleca przeprowadzenie czynności, dołączając do zlecenia wydruk mapy, wskazując na nim granicę (nawet zaznaczoną odręcznie), która w terenie jest nieczytelna, uzupełniając zlecenie o dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości i określające położenie punktów granicznych, jeśli takowe posiada
  • uprawniony geodeta zgłasza do ODGiK zajście konieczności wznowienia znaków granicznych w danej lokalizacji
  • po zebraniu dokumentacji z ODG0K, odpisu księgi wieczystej i dokumentów od strony zgłaszającej, analizuje te dane pod kątem wiarygodności

Z powyższych czynności powstaje protokół wznowienia granicy, jednak nie wywołuje on żadnych zmian w aktualnym stanie prawnym. Jest tylko potwierdzeniem przebiegu granic nieruchomości.