Czym są pomiary inwentaryzacyjne?
Pomiar inwentaryzacyjny to zespół czynności polegający na określeniu położenia sytuacyjnego obiektów budowlanych (terenowych) w państwowym układzie współrzędnych płaskich (w osiach X,Y) oraz wysokościowego położenia charakterystycznych punktów w państwowym układzie wysokościowym (rzędne H). Te dwa układy tworzą razem państwowy system odniesień przestrzennych.
Pomiar ten wykonuje się po zakończeniu budowy, w oparciu o osnowę geodezyjną zarówno poziomą, jak i wysokościową. Inwentaryzacji geodezyjnej podlegają zarówno budynki, jak i przyłącza instalacyjne i sieciowe wykonywane w trakcie budowy. W przypadku budynków, pomiarów dokonuje się po zakończeniu prac budowlanych na obiekcie, natomiast pomiary inwentaryzacyjne przyłączy musi być wykonana w trakcie budowy, gdyż zgodnie z przepisami uzbrojenia podziemne muszą być zmierzone przez uprawnionego geodetę w wykopie, przed zasypaniem urządzenia. Tylko na podstawie pomiarów inwentaryzacyjnych przyłącza inwestor może wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenia na użytkowanie danej sieci lub instalacji.
Do pomiarów inwentaryzacyjnych należą również pomiary specjalistyczne, takie jak:
- pomiar pomieszczeń w oparciu o istniejące konstrukcje i układ ścian
- pomiar poziomów posadzek
- inwentaryzacja kamienia elewacyjnego
Takie specjalistyczne pomiary inwentaryzacyjne mają na celu ułatwienie przebudowy istniejących budynków, poprzez dokładne opisanie układu słupów i ścian, wraz ze stolarką okienną i ewentualnym systemem prowadnic, co pozwala na uniknięcie kolizji już na etapie projektowym.
Są to pomiary wysokoprecyzyjne, co pozwala na dokładne zaprojektowanie elementów przebudowy.